81 rocznica Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który jest hołdem składanym obywatelom polskim – ofiarom  sowieckiego mordu dokonanego w 1940 r. Zginęło  prawie 22 tys. osób.

Wśród zamordowanych byli jeńcy wojenni  wzięci do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. rozlokowani w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więźniowie aresztowani na terenach okupowanych przez ZSRR.

Decyzja o likwidacji czyli zamordowaniu jeńców została wydana 5 marca 1940 r. Był to akt państwowy. Jeńców wywożono od kwietnia do maja   małymi transportami, dokonywano egzekucji, po czym chowano w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

W  kwietniu 1943 r. radio niemieckie podało informacje  o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów.

Przez długie lata propaganda radziecka  i propaganda PRL o zbrodnię oskarżała Niemców. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Związek Radziecki przyznał się do popełnienia tej zbrodni.

(https://ipn.gov.pl/pl/zbrodnia-katynska/141887,81-rocznica-Zbrodni-Katynskiej-IPN-oddaje-hold-ofiarom-sowieckiego-mordu.html)