3 Maja 1791
Rocznica chwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Miała ona regulować ustrój prawny państwa. Wprowadziła zrównanie mieszczan i szlachty oraz otoczyła chłopów ochroną państwa, znosiła liberum veto i wolną elekcję. Zapoczątkowała reformę ustroju. Chociaż nigdy nie została w pełni wprowadzona w życie, to przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.
Dzieło Konstytucji 3 Maja zostało udaremnione. Nastąpiły rządy targowiczan – prześladowanie reformatorów i ich zwolenników. Wielu patriotów musiało uciekać z kraju. Konsekwencją przegranej Polaków był II rozbiór Polski w 1793 roku, a następnie w 1795 roku III rozbiór, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata.
Uchwałą z 29 kwietnia 1919 roku rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe.
Każdego roku nasi uczniowie uczestniczą w apelu szkolnym, aby upamiętnić ten ważny dzień. Tak było i tym razem. Młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie z lekcji historii, w którym gośćmi byli król Stanisław August II Poniatowski (Piotr Asendrych, klasa 4), wolność (Małgorzata Michalak, klasa 8), naród (Berenika Zambrzycka, klasa 8) i ojczyzna (Justyna Milewska, klasa 8). Dzieci zaśpiewały utwór „Witaj majowa jutrzenko” przy akompaniamencie saksofonu (Dawid Gardocki, klasa 8). Spektakl poprowadziły Zofia Danielewicz i Oliwia Gugała z klasy 8. Ważną rolę odegrali także pozostali aktorzy: Amelia Gugała, Natan Bednarek, Piotr Szelachowski i Tymoteusz Świniarek. Spektakl został uwieczniony przez Natalię Pietraszek.