76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

„Było przed piątą. Rozmawiamy, nagle strzelanina. Potem tak jakby broń grubsza. Słychać działa. I w ogóle różne rodzaje. Aż krzyk: —Hurraaa… — Powstanie — od razu powiedzieliśmy sobie, tak jak i wszyscy w Warszawie. Dziwne. Bo tego słowa nie używało się przedtem w życiu. Tylko z historii, z książek” (Miron Białoszewski, Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”)

1 sierpnia 1944 w godzinę „W” rozpoczął się największy zryw  zbrojnego  podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Powstanie Warszawskie planowano na kilka dni a trwało ponad dwa miesiące. W walkach zginęło około 18 tys. powstańców a 25 tys. zostało rannych.  Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy Niemcy wypędzili a miasto niemal całkowicie zburzyli.

Pamiętajmy o bohaterach Powstania Warszawskiego.