KONKURS RECYTATORSKI „SŁOWEM MALOWANE”

„Dlaczego pisze się wiersze?

Dlatego, że temu, kto je pisze,

wydaje się, iż ma coś bardzo ważnego,

osobistego do powiedzenia,

tak ważnego, że trzeba to ocalić i zapisać”.

Słowami Księdza Jana Twardowskiego – 25 kwietnia 2018 roku rozpoczął się Gminny Konkurs Recytatorski „Słowem malowane”, w tym roku pod hasłem „ Podróże – dalekie i bliskie ”.

Dzięki wielu utworom poeci pragną nas uczyć, ale i bawić. My zetknęliśmy się zarówno z jednym jak i drugim aspektem pracy twórczej.

Po uroczystym powitaniu przez Panią Dyrektor – Beatę Jackowską – przybyłych gości i oczekujących na występ recytatorów, rozpoczęła się na naszej szkolnej scenie „niezwykle poetycka uczta”.

Mogliśmy usłyszeć wiersze polskich poetów, m.in.: Danuty Wawiłow, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Jonasza Kofty i wielu innych znakomitych twórców.

Recytujących oceniało jury w składzie:

• Mariola Suska – przedstawiciel Biblioteki Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim,
  • Bożena Stegienko – Dyrektor Bibliotek w Kaskach,
  • Zofia Wit – wieloletni były dyrektor Szkoły Podstawowej w Golach.

Trzydziestu pięciu uczestników zmagało się o laur zwycięzcy, o miano mistrza recytacji.

Ocenie podlegały następujące kryteria: dobór repertuaru, intonacja, interpretacja tekstu poetyckiego oraz ogólny wyraz artystyczny. Występy młodych artystów wielokrotnie bawiły, wprawiały w zadumę, ale i zmuszały do refleksji.

Wszystkie te walory podlegały ocenie, które w konsekwencji prowadziły do przyznania zaszczytnych miejsc i nagród w czterech kategoriach wiekowych.

Kategoria – przedszkole

I miejsce – Amelia Sucharska i Błażej Gumiński

II miejsce – Elżbieta Ciepłowska

III miejsce – Hanna Rusin

Kategoria – klasy „0 – I”

I miejsce – Helena Gotowiec i Piotr Asendrych

II miejsce – Krzysztof Wiązowski

III miejsce – Maria Gotowiec i Oliwia Orlikowska

Kategoria – klasy II – IV

I miejsce – Zofia Danielewicz, Patrycja Staniaszek i Dominika Jędrzejczyk

II miejsce – Eliza Krasińska, Wiktoria Jędras i Martyna Kuran

III miejsce – Hanna Wiązowska, Julia Grzeszczak i Julia Nasiadka

Kategoria – klasy V – VII

I miejsce – Izabella Taraszewska i Stanisław Banaszek

II miejsce – Julia Nowakowska

III miejsce – Natalia Czarniak i Alicja Taraszewska

Tego dnia zagościli do naszej szkoły artyści teatralni, którzy zaprezentowali widzom sztukę pod tytułem „Blaszany bębenek”.               Po przedstawieniu i rozdaniu nagród – Pani Dyrektor – podziękowała wszystkim uczestnikom za tak wysoki poziom recytacji, prowadzącym konkurs – Izabeli Taraszewskiej i Kacprowi Orackiemu za miłą i przyjazną atmosferę podczas konkursu, szacownemu jury za trudną, ale jakże owocną pracę oraz wszystkim przybyłym, którzy tego dnia wspólnie z nami mogli się uczyć i bawić poezją.