Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dzień 1 marca poświęcony jest upamiętnieniu bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy  po II wojnie światowej bronili niepodległego Państwa Polskiego, walczyli o prawo Polski do samostanowienia, do rządów demokratycznych. Żołnierze Wyklęci przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu Polsce reżimowi komunistycznemu.
1 marca 1951 r., na terenie więzienia mokotowskiego w Warszawie z rąk komunistów zginęli członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Miejsca ich spoczynku do dzisiaj pozostają nieznane. W czasach rządów komunistycznych żołnierze podziemia zostali wyklęci. Dopiero z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej śp. Lecha Kaczyńskiego oraz śp. Prof. Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Sejm RP w 2011 roku ustanowił Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Konopnickiej w Golach czci pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”.

Dla upamiętnienia żołnierzy wyklętych przez Komunistów, w szkole odbywały się lekcje okolicznościowe w oparciu o materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie klas 4, 5 i 8 nagrali także film, aby uczcić pamięć bohaterów w naszym szkolnym środowisku.