Pytania związane z sytuacją epidemiologiczną
W związku z pytaniami rodzica wyjaśniam, że wątpliwości dotyczące zagrożenia epidemiologicznego, w tym między innymi kontroli osób nie objętych kwarantanną należy kierować do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału Sanepidu. Natomiast w kwestii wypłaty zasiłków z tytułu przebywania na kwarantannie lub zasiłków z powodu nagłego zamknięcia placówki należy kierować do właściwego oddziału ZUS (ze względu na miejsce odprowadzania składek).
Według mojej wiedzy osoby nie objęte kwarantanną nie podlegają żadnemu nadzorowi a o przeprowadzeniu testu na koronawirusa decyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Osoby objęte kwarantanną dostarczają decyzję o kwarantannie do pracodawcy (powinna być dostarczona drogą mailową przez Sanepid). Na tej podstawie otrzymają 80 procent wynagrodzenia lub mogą umówić się z pracodawcą na pracę zdalną w okresie kwarantanny i otrzymają wtedy całkowite wynagrodzenie.
Z powodu nagłego zamknięcia placówki rodzicom dzieci w wieku do lat 8 nie objętych kwarantanną przysługuje zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. Aby otrzymać zasiłek należy spełnić warunki:
- zamknięcie placówki było nieprzewidziane – rodzic dowiedział się o tym w terminie nie dłuższym niż 7 dni przed zamknięciem placówki
- nie ma innego członka rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku
- nie został wykorzystany limit 60 dni zasiłku opiekuńczego, przysługujący w roku kalendarzowym
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Przysługuje na równi matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.
Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest:
- oświadczenie ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu placówki (druk ZAS – 36)
- wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15
Dorota Bełza, dyrektor ZSP w Golach