Strona główna Dokumenty Dziennik elektroniczny Szkoła Podstawowa Opłaty Kontakt Przedszkole Galeria Sekretariat Druki do pobrania Rada Rodziców GP Rada Rodziców SP Wymagania edukacyjne Rekrutacja 2024/2025

„BohaterON w Twojej Szkole”

W miesiącach październiku oraz listopadzie uczniowie Szkoły Podstawowej w Golach oraz Gminnego Przedszkola w Cegłowie wzięli aktywny udział w realizacji projektu edukacyjnego „BohaterOn w Twojej Szkole”. Ten ogólnopolski projekt o tematyce historycznej ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt nie tylko edukuje Polaków ale również wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną. W ramach projektu wychowawcy poszczególnych klas oraz nauczycielka historii przeprowadzili lekcje edukacyjne dotyczące Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych zrealizowały zajęcia w oparciu o projekcję spektaklu kukiełkowego „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, którego twórcami są Ryszard i Milena Muzyczukowie z „Pracowni Za Piecem”. Włączyły się w dyskusję na temat bycia bohaterem, odnalazły odpowiedzi na pytanie: Czym jest konflikt, a czym wojna?, stworzyły rysopis bohatera, omówiły wspólnie z nauczycielami przebieg spektaklu oraz historię głównego bohatera. Na zakończenie zajęć wykonały pracę manualną oraz kartki i laurki dla Powstańców.

Uczniowie Szkoły Podstawowej słuchali „Muzycznej podróży w czasie w poezję Pokolenia Kolumbów”, przeprowadzili lekcję odwróconą pt.: „Plan Burza i Powstanie Warszawskie”, stworzyli mini grafikę przedstawiającą najważniejsze kwestie: data wybuchu, godzina „W”, sposób czczenia tego wydarzenia aktualnie. Uczniowie klasy VIII wykonali plakaty dotyczące osób, miejsc i wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim. Podczas obchodów rocznicy odzyskania niepodległości wszyscy uczniowie ZSP w Golach śpiewali pieśni patriotyczne i recytowali wiersze, wzięli udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Dzieci wzięły również udział w lekcjach wychowawczych z wykorzystaniem odcinka programu „Co za historia – Powstanie Warszawskie”, zrealizowały zajęcia pt.: „Mały Roznosiciel Nadziei”, wykonały kartki dla Powstańców.

Wszystkie kartki i laurki dla Powstańców zostały wysłane do Fundacji Sensoria we Wrocławiu, aby później trafić do rąk uczestników Powstania Warszawskiego.

16 października uczniowie szkoły wzięli udział w Rajdzie po Kampinosie w ramach wydarzenia Centralny Zlot Młodzieży Palmiry 2021, podczas którego w ciszy i zadumie zapalili znicze w miejscach spoczynku żołnierzy.

21 października uczniowie klas II-V podczas wycieczki do Warszawy przeszli ścieżkę edukacyjną „Legendy Warszawskie”, podczas której m.in. odwiedzili Pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza, obejrzeli wystawę „BohaterON”.

17 listopada uczniowie najstarszych klas wzięli udział w wycieczce szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” zorganizowanej we współpracy z organizacją „Przystanek Historia”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z realizacji projektu.