Strona główna Dokumenty Dziennik elektroniczny Szkoła Podstawowa Opłaty Kontakt Przedszkole Galeria Sekretariat Druki do pobrania Rada Rodziców GP Rada Rodziców SP Wymagania edukacyjne Rekrutacja 2024/2025

Lekcja historii

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Golach na zajęciach z historii uczcili pamięć o żołnierzach niezłomnych, oglądając film dydaktyczny poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Wspomnieliśmy również o innych żołnierzach – bohaterach antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o Polskę niezależną, suwerenną. Za swoje przekonania często płacili życiem. Wielu z nich skazywano na wieloletnie więzienia, pozostali ukrywali się pod zmienionym nazwiskiem. Ścigani przez SB trwali w konspiracji.

Żołnierze Wyklęci całe swoje życie poświęcili walce o niepodległość. Władze komunistyczne przedstawiały ich jako morderców oraz przestępców. Mimo to oni się nie poddawali, byli niezłomni, niezmienni w swoich przekonaniach i w końcu doczekali się dnia, kiedy uznano ich za bohaterów. Zwrócono im honor oraz zaczęto czcić pamięć o nich.

Ucząc się historii pamiętajmy o tych, którzy walczyli abyśmy my dziś żyli w wolnej Polsce!