Otwarcie Izby Pamięci Gminy Baranów

W dniu  10 listopada 2022 r.  w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Golach odbyła się uroczystość otwarcia Izby Pamięci Gminy Baranów, która mieści się na piętrze szkoły. Przecięcia wstęgi dokonały Wójt Gminy Baranów Pani Agata Trzop- Szczypiorska, Przewodnicząca Rady Gminy Baranów Pani Beata Fabisiak, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Marii Konopnickiej  w Golach Pani Dorota Bełza oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie Pani Bożena Stegienko.

Pomysł utworzenia Izby Pamięci zrodził się w szkole Podstawowej w Golach, kiedy to podczas przygotowań do remontu piętra szkoły w 2020 r.  odnalezione zostały pamiątki z dawnych lat. Rozpoczęło się gromadzenie również innych eksponatów, po to by zachować pamięć o korzeniach i przeszłości oraz przekazać ją następnym pokoleniom.  Na wiosnę 2021 r. został ogłoszony gminny konkurs na nazwę Izby Pamięci. Zwyciężyła nazwa „Zacisze Wspomnień” zaproponowana przez uczennicę Szkoły Podstawowej w Golach Amelię Stępniak.

Na uroczystym otwarciu Izby Pamięci Gminy Baranów  można było obejrzeć  zgromadzone pamiątki, np. przedwojenne biurko, stare ławki szkolne, pierwszy w gminie telewizor, nożyce do strzyżenia owiec, kołowrotek, lampy naftowe, zabytkowe zegary. Szczęśliwcy odnaleźli się nawet na fotografiach w kronikach szkolnych. Część wystawionych eksponatów stanowi  trwałą ekspozycję Zacisza Wspomnień, cześć natomiast została wypożyczona na uroczystość otwarcia przez sąsiednie szkoły oraz przez indywidualnych kolekcjonerów.

Podczas uroczystości otwarcia Izby Pamięci nie obyło się również bez wspomnień. Podzieliły się nimi, m.in. była dyrektor Szkoły Podstawowej w Golach  Pani Zofia Wit, była nauczycielka tej szkoły Pani Hanna Oracka a także zasłużony mieszkaniec Pan Feliks Pietraszek. Nie zabrakło również publikacji dotyczących Gminy Baranów.

Goście mogli również skosztować wypieków i innych kulinarnych przysmaków przygotowanych głównie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Golach, rodziców ze Szkoły Podstawowej w Golach i Szkoły Podstawowej w  Kaskach oraz Młodzieżową Radę Gminy Baranów. Uroczystość uświetniło przedstawienie przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Golach pod kierunkiem nauczycielek Agaty Kęski-Drab, Anny Biernat, Justyny Kowalskiej. Nie zabrakło również pieśni i piosenek patriotycznych i ludowych, które przy współudziale gości wykonały  Pani Marta Semkiw oraz Pani Bernadeta Boruszewska.

Izba Pamięci Gminy Baranów „Zacisze wspomnień” jest miejscem ogólnodostępnym. Mamy nadzieję, że zasoby Izby Pamięci, dzięki uprzejmości mieszkańców Gminy Baranów,  będą się ciągle powiększały.