Akcja „Żonkile” 2021
Akcja „Żonkile” 2021
Akcja „Żonkile” upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim.
Organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W tym roku obchodzimy już 78 rocznicę powstania, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Świtem 19 kwietnia 1943 niemieckie oddziały w liczbie ok. 2 tysięcy wkroczyły do dzielnicy żydowskiej z zamiarem jej ostatecznej likwidacji. W owym czasie w getcie przebywało ok. 60 tysięcy Żydów. Opór zamiarom niemieckim w walkach stawiło kilkuset z nich zebranych w grupy powstańcze.
Przez pierwsze dni powstańcy bronili umocnionych pozycji. Symbolem powstania stały się flaga żydowska i polska zawieszone na wysokiej kamienicy przy pl. Muranowskim. Niemcy systematycznie przeczesywali kolejne kwartały ulic, paląc dom po domu. Wypędzali ludność i zabijali powstańców. Zaledwie kilkudziesięciu z nich udało się wydostać kanałami i tunelami z płonącego getta. Większość z nich zginęła.
Ostatnie walki pojedynczych grup trwały jeszcze do 16 maja. Tego dnia wieczorem na znak zwycięstwa Niemcy wysadzili w powietrze znajdującą się poza terenem getta szczątkowego Wielką Synagogę. Po powstaniu Niemcy zrównali teren getta z ziemią.
Ten ostatni zryw w getcie jest na świecie symbolem walki o godność. A symbolem pamięci o nim jest właśnie żonkil – skromny wiosenny kwiat.
Zapraszamy do udziału w akcji razem z nami.
Więcej informacji na temat powstania oraz akcji znajduje się na stronie Muzeum POLIN. Tam też można śledzić rożne wydarzenia w związku z rocznicą wybuchu powstania. Warto tam zajrzeć 19 kwietnia:
Zachęcamy także do samodzielnego wykonania żonkili. Szablon do samodzielnego złożenia – Żonkile
Jak złożyć żonkile? – instrukcja złożenia szablonu:
Źródło: https://www.polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim
A oto nasze żonkile 😀