Strona główna Dokumenty Dziennik elektroniczny Szkoła Podstawowa Opłaty Kontakt Przedszkole Galeria Sekretariat Druki do pobrania Rada Rodziców GP Rada Rodziców SP Wymagania edukacyjne Rekrutacja 2024/2025

Akcja „Żonkile” 2021

Akcja „Żonkile” 2021

Akcja „Żonkile” upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim.

Organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W tym roku obchodzimy już 78 rocznicę powstania, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Świtem 19 kwietnia 1943 niemieckie oddziały w liczbie ok. 2 tysięcy wkroczyły do dzielnicy żydowskiej z zamiarem jej ostatecznej likwidacji. W owym czasie w getcie przebywało ok. 60 tysięcy Żydów. Opór zamiarom niemieckim w walkach stawiło kilkuset z nich zebranych w grupy powstańcze. 

Przez pierwsze dni powstańcy bronili umocnionych pozycji. Symbolem powstania stały się flaga żydowska i polska zawieszone  na wysokiej kamienicy przy pl. Muranowskim. Niemcy systematycznie przeczesywali kolejne kwartały ulic, paląc dom po domu. Wypędzali ludność i zabijali powstańców. Zaledwie kilkudziesięciu z nich udało się wydostać kanałami i tunelami z płonącego getta. Większość z nich zginęła. 

Ostatnie walki pojedynczych grup trwały jeszcze do 16 maja. Tego dnia wieczorem na znak zwycięstwa Niemcy wysadzili w powietrze znajdującą się poza terenem getta szczątkowego Wielką Synagogę. Po powstaniu Niemcy zrównali teren getta z ziemią. 

Ten ostatni zryw w getcie jest na świecie symbolem walki o godność. A symbolem pamięci o nim jest właśnie żonkil – skromny wiosenny kwiat.

Zapraszamy do udziału w akcji razem z nami.

Więcej informacji na temat powstania oraz akcji znajduje się na stronie Muzeum POLIN. Tam też można śledzić rożne wydarzenia w związku z rocznicą wybuchu powstania. Warto tam zajrzeć 19 kwietnia:

Obchody w Muzeum POLIN

Zachęcamy także do samodzielnego wykonania żonkili. Szablon do samodzielnego złożeniaŻonkile

Jak złożyć żonkile? – instrukcja złożenia szablonu:

Źródło: https://www.polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim

A oto nasze żonkile 😀